You are currently viewing WZÓR NA SUKCES W KOMUNIKACJI INTERPERSONALNEJ

WZÓR NA SUKCES W KOMUNIKACJI INTERPERSONALNEJ

Ludzie nie zawsze będą pamiętali co powiedziałeś lub zrobiłeś, lecz na zawsze pozostanie im w pamięci to, jak się czuli słuchając Ciebie. Gdy widzisz, słyszysz i czujesz to samo, co wiesz na temat mówcy, jesteś w stanie za nim podążać. Charyzma jest tym, co czyni Cię wyjątkowym, co pozwala dojść do komunikacyjnego sukcesu. Chcesz się jej nauczyć?

Tak, to możliwe. Nauczyliśmy się chodzić, mówić, kochać, więc możemy nauczyć się również charyzmy. Od najmłodszych lat uczymy się wzorów na prędkość, pole koła, n-ty wyraz ciągu arytmetycznego. Ale czy słyszeliście o wzorze na charyzmę? Jestem przekonana, że większość z Was nie zdawała sobie sprawy o jego istnieniu. Oto i on:

 

K+S+W = CHARYZMA

(kanał kinestetyczny+kanał słuchowy+ kanał wzrokowy = charyzma)

 

Co to znaczy?

 

Rozbudzenie w słuchaczu emocji to proces, który trzeba odpowiednio poprowadzić. Niezależnie więc od tego, czy wychodzisz na scenę, czy mówisz do grupy swoich współpracowników, warto przestrzegać pewnych zasad:

  1. Zacznij swoje przemówienie powoli, mów niskim głosem i stosuj pauzy – dzięki temu dotrzesz do kinestyków (K).
  2. Stopniowo przyśpieszaj tępo wypowiadanych przez Ciebie słów, mów wyższym tonem i zmniejszaj odstęp pauz- tak zaangażujesz słuchowców (S).
  3. Na końcu użyj wielu słów o wizualnym charakterze – dzięki temu zaangażujesz wzrokowców (W).

Odkąd sięgamy pamięcią uczyliśmy się wzorów, pojęć i teorii, jednak każdy z nas robił to w inny sposób. Kinestycy sporządzali notatki, ponieważ dla nich najlepszą nauką jest to, co wykonają samodzielnie — zapamiętują poprzez ruch i dotyk. Słuchowcy czytali na głos lub nagrywali to, czego potrzebowali się nauczyć. Natomiast wzrokowcy tworzyli dziwne rysunki, za pomocą których przyswajali wiedzę. Dlatego właśnie przemawianie na różnych poziomach jest tak ważne.

Jeśli uda Ci się wcielić w życie te zasady, a do tego Twoja postać będzie spójna z tym co mówisz i w jaki sposób mówisz, wówczas inni ujrzą Twoją charyzmę. Pamiętaj, że wzór K+S+W nie jest jak inne wzory matematyczne, chemiczne czy fizyczne. Nie wystarczy do niego podstawiać poszczególnych liter. Ważne jest też to, ile włożysz tam swoich chęci, zaangażowania i serca.